Jak zacząć pracę jako programista? Jaka specjalizacja jest najbardziej opłacalna?

Praca w zawodzie informatyka to marzenie bardzo wielu osób, zwłaszcza tych, które już od najmłodszych lat interesują się komputerami, telefonami i sprzętami elektronicznymi.  Wiele osób zastanawia się nad podjęciem pracy mając jednak pewne wątpliwości, co do swoich umiejętności czy też zakresu obowiązków wymaganych w poszczególnych dziedzinach informatyki. Informatyka, bowiem, choć określana jest mianem jednolitej gałęzi biznesu, sama dzieli się na technikę komputerową, programowanie, systemy operacyjne, sieci komputerowe a także web designing i grafikę komputerową. Każda z tych gałęzi jest w zasadzie osobnym zawodem, a każdej z nich można nauczyć się z osobna samodzielną pracą i z pomocą kursów informatycznych, a także wybierając się na studia wyższe w danym kierunku. Jak zatem wyglądają perspektywy pracy w każdej z tych dziedzin informatyki i jakich płac można spodziewać się na początku swojej kariery, a do jakich dążyć rozwijając swoje umiejętności?

Najlepiej opłacani programiści

Do najbardziej pożądanych pracowników, których wciąż jest brak należą programiści. Programiści, bowiem są osobami zajmującymi się pisaniem kodów i programów w specjalistycznych językach programowania. Choć wydaje się to mało ważne, bez osób zajmujących się pisaniem programów nie byłoby obecnie znanego nam internetu, komputerów czy nawet lotów na księżyc. Programowanie jest podstawą informatyki umożliwiającą odpowiednie “ukierunkowanie” maszyny jaką jest komputer do konkretnych działań. Jest to, zatem praca łącząca się z dużą odpowiedzialnością, ale zarazem fascynująca i spełniająca

Zapotrzebowanie na programistów

Programistów potrzebują zarówno firmy zajmujące się tworzeniem programów komputerowych, gier, aplikacji na smartfona, czy komputer, ale także duże przedsiębiorstwa potrzebujące spersonalizowanych programów komputerowych dostosowanych do swoich własnych potrzeb, najróżniejsze firmy, które nie są w stanie prowadzić swojej działalności bez spersonalizowanych baz danych, różnorodne instytucje finansowe, agencje interaktywne tworzące strony internetowe od podstaw i wiele, wiele innych dziedzin. To daje ogromne perspektywy i możliwości ludziom, którzy wybrali kursy programistyczne a także sami postanowili rozwijać swoje umiejętności w tym kierunku, ćwicząc i zdobywając doświadczenie. Co ciekawe, zarobki programistów po kursach i ze średnim doświadczeniem sięgają nawet 4,5 – 5 tysięcy złotych, co znacznie zachęca do podjęcia pracy w tym zawodzie. Osoby znacznie bardziej zaawansowane i wykształcone, według statystyk na rok 2018 mogą cieszyć się wypłatami nawet rzędu 13 czy 15 tysięcy złotych.  

Coś dla artystów

Kolejną ciekawą grupą zawodową w Informatyce są web designerzy, czyli projektanci stron internetowych. Jest to, bowiem bardzo ciekawa praca, która łączy w sobie zarówno zainteresowanie informatyką i technologią, ale także grafiką. Jest to wymarzona praca dla osób z duszą artystyczną, mających wyobraźnię przestrzenną i smykałkę do grafiki czy rysunku. Jak wcześniej wspominaliśmy, kursy programowania są też czymś, co umożliwia poznanie umiejętności niezbędnych do stworzenia kompletnych stron internetowych połączonych z bazami danych, czy programami działającymi online, można, zatem śmiało połączyć swoje “techniczne” wykształcenie w kierunku programowania z umiejętnościami plastycznymi i graficznymi.

Kurs programowania do projektowania stron?

Jak już wspomnieliśmy, web designerzy często zdobywają część swoich umiejętności również na kursach programowania, gdzie uczą się obsługiwać języki programowania, takie jak html, javascript czy php. To właśnie dzięki tym umiejętnościom osoby wybierające tego typu pracę mogą liczyć na lepsze zarobki. Web designing to bardzo przyjemna praca, która wcale nie wymaga również zatrudnienia w konkretnych firmach. Zajmując się tworzeniem stron internetowych, można, bowiem śmiało samemu tworzyć różnorodne szablony stron i sprzedawać je w Internecie lub firmom i osobom prywatnym.

Osoba z takim wykształceniem zawodowym, wyższym czy doświadczeniem lub po kursach również programowania, znajdzie pracę także w agencjach reklamowych czy interaktywnych. Co ciekawe, średnia płac dla web designerów na rok 2018 według statystyk na portalach finansowych to około 5 tysięcy złotych, które jednak wahają się w stosunku do doświadczenia i umiejętności. Początkujący web designerzy mogą bowiem liczyć na wypłaty rzędu 3 tysięcy, podczas gdy doświadczeni pracownicy tego szczebla, mający dobrą renomę, miesięczne zyskują wypłaty nawet rzędu 7,5 tysiąca złotych i więcej.


Źródła:

1.https://nofluffjobs.com/blog/oferowane-zarobki-w-it-w-2018-roku-ile-zarabia-programista-w-polsce-infografika/

2. http://www.benchmark.pl/aktualnosci/zarobki-programistow-2018-ile-zarabia-programista.html

2 czerwca 2019
Wszystkie prawa zastrzeżone @ 2018 Learn2Code
X