Lokalne środowisko programistyczne do pracy z WordPress #1

Przygotowanie lokalnego środowiska programistycznego do pracy z Wordpress. Praktyczne użycie wirtualizacji w codziennej pracy programistycznej.

Co jest potrzebne do pracy nad projektami internetowymi z WordPress?

Zapraszamy do zapoznania się z instrukcją przygotowania lokalnego środowiska programistycznego do pracy z PHP i WordPress. Wpis jest uzupełnieniem odrębnego tutorialu dotyczącego tworzenia własnych szablonów WordPress i pokrywa on podstawowe informacje dotyczące roli serwera w serwowaniu stron internetowych, roli PHP i baz danych oraz stosowania wirtualizacji.


Pierwszy krok do rozpoczęcia pracy z dowolnym językiem programowania to przygotowanie komputera do pracy z wybranymi technologiami. Niezależnie od wyboru języka, którego chcesz użyć do tworzenia aplikacji internetowych, jest to praktycznie stała, jasno określona lista czynności:

  1. instalacja odpowiednich bibliotek systemowych czy plików źródłowych umożliwiających pracę z wybranym językiem programowania, ściągnięcie lub konfiguracja systemów kontroli wersji umożliwiających pracę z repozytorium projektowym, przygotowanie pozostałego kluczowego oprogramowania takiego jak bazy danych czy serwer,
  2. w razie potrzeby, aktualizacja ścieżek do plików wykonawczych (np. dla użytkowników systemów operacyjnych Windows polega na dodaniu nowych zmiennych środowiskowych),
  3. ściągniecie odpowiedniego edytora oraz pakietów/wtyczek wspierających wybrany język i oprogramowania wchodzącego w skład standardowego arsenału programisty.

Tworzenie i edycja stron internetowych, również tych wykorzystujących WordPress nie jest wyjątkiem. WordPress działa w oparciu o kod PHP wykonywany po stronie serwera, by wyrenderować (czyli zbudować z wielu plików i wyświetlić) naszą stronę w postaci kompletnego dokumentu HTML.

Kroków, które musimy przejść nie jest dużo, ale ich realizacja zajmuje często dużo czasu. Dobór odpowiednich wersji programów oraz rozwiązywanie problemów kompatybilności może być problematyczne. Mamy nadzieje, że z poniższym tutorialem uda się jasno wytłumaczyć cały proces i przejść go bez komplikacji, dzięki czemu zdobyte umiejętności będą wykorzystywane w przyszłości.

Dwie metody przygotowywania lokalnego środowiska programistycznego, które przedstawimy wydają się być najbardziej popularne wśród programistów pracujących z WordPress. Te metody to: ręczna instalacja bezpośrednio na dysku naszego komputera oraz zastosowanie wirtualnej maszyny, w obrębie której przygotujemy odpowiednią konfigurację do pracy z kodem. Zapraszamy zatem do lektury kolejnych wpisów poświęconych przygotowaniu środowiska deweloperskiego!

Tutoriale publikowane przez Learn2Code dotyczące tworzenia szablonów i pluginów WordPress będą opierały się na pracy z wirtualnym środowiskiem programistycznym. Zdecydowaliśmy się jednak przedstawić oba rozwiązania, ponieważ chcemy żeby czytelnicy mieli rozeznanie w dostępnych metodach przygotowania do pracy swojego środowiska. Oba pozwalają osiągnąć zamierzony efekt i są powszechnie stosowane przez programistów.

Zapraszamy do lektury kolejnych wpisów:

22 lipca 2020

0 responses on "Lokalne środowisko programistyczne do pracy z WordPress #1"

Leave a Message

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wszystkie prawa zastrzeżone @ 2018 Learn2Code
X