Choć wydawać by się mogło, że dziedzina ta zajmuje którąś z kolei pozycję na liście najszybciej rozwijających się i gałęzi gospodarki, Informatyka obecnie rozwija się najprężniej dając największe perspektywy zatrudnienia i zarobku. Z roku na rok następuje, bowiem coraz większa informatyzacja społeczeństwa i otaczającego nas świata. Rozwój maszyn, aplikacji, gier wideo, programów komputerowych… Wszystko to jest zasługą wybitnych informatyków.
Potrzeby kadrowe
W obecnych czasach ilość osób potrzebnych do zaspokojenia potrzeb pędzącego naprzód świata przerasta ilość kadr dostępnych na rynku. Z tego też powodu, każda osoba wybierająca pracę w IT może liczyć na wysokie zarobki, znacznie przewyższające najniższą krajową, a nawet średnią krajową. W zależności od dziedziny, zwyczajny pracownik IT, posiadający średnie doświadczenie, mający ukończone kursy programowania, web designu cy techniki komputerowej, dobrze wykonujący swoją pracę, przynosi do domu wypłaty rzędu 3,5 – 5 tysięcy złotych. Są to zachęcające kwoty, będące spowodowane dużym popytem na usługi informatyczne. Co ciekawe, doświadczony senior programista, który działa stricte w kierunku trudnych języków programowania, mający doświadczenie i wysokie umiejętności może śmiało liczyć na wypłaty rzędu nawet 15 tysięcy złotych. Jest to wypłata sześć razy większa niż standardowa płaca pracownika biurowego czy państwowego na podobnym poziomie doświadczenia i wykształcenia.
Średnia płac
Jak wcześniej wspominaliśmy, najlepiej opłacanym w Polsce i Europie zawodem dla pracownika IT jest programowanie. Według portali finansowych analizujących płacę pracowników rozmaitych szczebli, to właśnie programiści stoją na jednych z najwyższych pozycji w tym rankingu. Płace uśrednione w gałęzi programowania oscylują tutaj w granicach nawet 7 tysięcy złotych. Na początku swojej kariery programistycznej liczyć można na około 3 – 4 tysiące złotych, podczas gdy rozwijamy jednak swoje umiejętności, uczęszczamy na kursy programowania coraz to wyższych stopni, zdoywając kolejne rangi, od junior do senior programisty, możemy zarabiać średnio około 7-10 tysięcy, a nawet 12 – 15 tysięcy w niektórych popularnych korporacjach. Jest to jednak praca wymagająca, podejmując którą należy mieć świadomość konieczności ciągłej nauki, rozwoju swoich umiejętności a przede wszystkim dużej staranności.
Drugim najlepiej płatnym zawodem w dziedzinie IT jest web designing, w którym z kolei umiejętności programistyczne są również niezbędne. W tej dziedzinie średnia płaca oscyluje w granicach 3,5 do 5 tysięcy, podczas gdy doświadczeni projektanci przynoszą do domu wypłatę rzędu 7 – 7,5 tysiąca złotych. Ten typ pracy w IT to idealne rozwiązanie dla osób z duszą artystyczną i wyobraźnią.
Alternatywy dla informatyków
Praca w IT jest obecnie tak dobrze płatna z kilku powodów. W Polsce można spotkać się z tak dużymi wypłatami, dzięki dużym umiejętnościom osób kształcących się w kierunkach informatycznych, czy to na studiach, czy poprzez kursy i własne doświadczenia. Polacy posiadający jednak ogromne doświadczenie i duże zdolności w swoich dziedzinach, często wybierają pracę w innych krajach. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się Estonia, zwana przez niektórych E-stonią, dzięki swojemu ogromnemu rozwojowi teleinformacyjnemu. Tam, bowiem popyt na usługi informatyczne jest jeszcze większy, jednak w przypadku płac są one porównywalne. Co zatem motywuje Polaków do wyjazdu? Dogodny system podatkowy i duże ułatwienia w zakładaniu firmy. Bardzo wiele osób bowiem pragnie pracować na własną rękę, będąc jedynie wykonawcami zleceń, na zasadzie B2B (business to business), tworząc własną potęgę finansową i markę.
Rosnące perspektywy
W roku 2018 perspektywy pracy dla informatyków, ze szczególnym naciskiem na programistów, są ogromne, zarówno w Polsce, jak i Europie, a nawet Azji. Nasz świat, bowiem mknie do przodu w ogromnym tempie, a na magiczny rok 2020 planowane są najrozmaitsze ogromne inwestycje wymagające pracy ogromnych ilości programistów z całego świata. Z tego też powodu osoby idące na studia z kierunkami informatycznymi nie mają, co martwić się o bezrobocie.
Co ciekawe, warto również inwestować w kursy językowe, ponieważ praca po kursach programowania jest niemalże na wyciągnięcie ręki. Często jednak wiele osób wstrzymuje się przed podjęciem pracy i skokiem na głęboką wodę z obawy przed niewystarczającymi umiejętnościami językowymi.
Źródła:
1. http://pracodawcyit.pl/pensje-informatykow-specjalsitow-it-programistwow-nadal-rosna/
2. https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-informatyk-stanowisko-ogolne